Brenk Sinatra [Vienna] • Beat Gorilla Tour • Plzeň

Kdy:
15.2.2020 @ 21:00 – 16.2.2020 @ 2:00
2020-02-15T21:00:00+01:00
2020-02-16T02:00:00+01:00
Kde:
MōōVEMENT
Americká 845/18
Plzen 30100

Mindfeederz presents:

Brenk Sinatra [live]

Venue: MōōVEMENT
Date: 02/15/2020

Ano. Původně měla akce proběhnout v pražském record shopu Relish, ale ten zavřel. A jiný prostor v Praze buď nebyl nakloněn nebo již měl obsazeno. Proto se nakonec přesuneme do Plzně a skvělého podniku MōōVEMENT, který může celá Praha Plzni závidět. A to hlavní. Bavíme se to o jméně Brenk Sinatra.

Tenhle napůl Slovák a na půl Slovinec, který je ale Rakušan, patří mezi to nejlepší, co evropská beat scéna nabízí. A co hlavně, jeho produkci poznáte. Nezní jak něco feat. Splice a zvuky, co tě serou okamžitě po puštění. Zároveň si nejede jistoty. To znamená, že nepodlejzá a nedělá vatu, ale dělá trvanlivé věci, co si člověk chce pustit víckrát. Dělá jak svoje instrumentální alba (Gumbo, Gumbo 2 – Pretty Ugly, Midnite Ride 1 a 2), tak se svojí partou Betty Ford Boys (Brenk, Suff Daddy, Dexter). Produkuje ale i pro velká AU / DE jména jako Casper, Haftbefehl, Morlockk Dilemma, Olexesh. No a v nepolední řadě má taky třeba desku s MC Eiht.

A jelikož je únor, tak oslavíme Jay Deeho. Kdo zná cream.cz, tak ví, že roky jsem tu jeli pravidelný tribute. Někdy to sice už okolí a okolnosti znechucují, ale ne, tohle jméno si prostě musíme připomenout. Prostě musíme.

Sobota 15.2
MōōVEMENT Plzeň
Brenk Sinatra (AUT)
DJ Pufaz
DJ PecaOne

_________________________________________________________________
4 years after the release of “Midnite Ride”, one of Brenk Sinatra’s most cohesive albums, fans and music connoisseurs now have every reason to be excited about this instrumental classic‘s sequel.

It was never really possible to box Brenk‘s detailed production work into a specific category. It’s the same this time: “Midnite Ride II” is building bridges between Boom-Bap and Trap music, two sub-genres that all too often seemed to be impossible to unite in the past. With his choice of featured artists, Brenk also follows his own unique approach and collaborates with L.A. legends like Tha Chill, Snoop Dogg‘s signing Mac Lucci and 2Pac collaborator Bad Azz as well as with his legendary producer friends Dexter, Lex Lugner, Fid Mella & Saiko plus Vienna based prodigy Symtex128.

The album resonates with Brenk‘s current state of mind like none of his previous projects regarding sound aesthetic. Nevertheless, “Midnite Ride II” delivers a seamless sequel to the first part of the series while at the same time opening up completely new spheres within the sound universe that the beat authority from Vienna lives in.

With “Midnite Ride II”, Brenk delivers proof that it is possible to stay true to your musical base but to also develop your sound in an organic and up-to-date way.

So, enter your mind‘s cinema, the resumption of the nocturnal trip through Brenk’s instrumental universe is just about to start.

Listen here: https://fanlink.to/midnite-ride-2

presentet by: KUSH COMA, HHV Records, dedicated, JUICE Magazin, EIVIE Vodka
——————————————————
www.brenksinatra.com
www.mindfeederz.com
www.team-buero.de