Jednodenní toulky

Rolava – cínový důl

 

V krušných horách byl vždy těžký život. Jinak tomu nebylo ani v obci Rolava (dnes po ní zbylo kolem pěti domů). V okolí Rolavy se rozkládají rašeliniště a lesy poskytují ubytování nejednomu živočišnému druhu. Kromě přírodní krásy tam ale najdeme i jednu technickou památku. U Rolavy se  od 14. století rýžovala cínová ruda. Zlatým obdobím bylo pro těžbu 16. století a za 2. světové války se stalo dobývání cínu strategickou nutností.

Tehdy byla u Jelení vyhloubena šachta do hloubky 175m a v pěti patrech, celkem vyrazili 14 kilometrů chodeb.
Úpravna, která zde vznikla, obsahovala i administrativní a obytné budovy, těžní jáma, kompresorovna, trafostanice, úpravna vody, sklady, dílny, garáže, konírna, umývárny. Tento areál nalezneme po kilometru cesty z bývalé Rolavy směrem na Jelení. V létě je možné zajet do lesa. V zimních měsících  tudy ale vede běžecká stopa a je nutné dojít cca 1,5 km po svých. Ještě k těm běžkách.  Běžeckých a cyklo stezek tady najdeme více, než silnic.

Budova není označena žádnou turistickou značkou, stejně tak parkovací plácek, je prostě jen místo v lese.   Cesta Vás zavede  pře Přebuz a pozůstatky Rolavy slatí až  do lesa k plácku naplněnému auty.  K našemu překvapení tam bylo plno a i díky tomu, jsme to našli na poprvé. Pokud by tam při vaší návštěvě náhodou nikdo nebyl, zastavte tam, kde potkáte závoru a hnědou turistickou boudu.

Místo k zaparkování, nějak mě nenapadlo to vyfotit, tak pomohl Gooooogle 🙂

Přes silnici se nacházel zajatecký tábor. Po něm zbylo již jen několik sklepů a komínů. Zajděte kousek dál od cesty, najdete tam několik pěkných základů bývalých budov. Pozor si dejte na pozůstatky, nejspíše vstupů do štol. Je jich tam na desítky a jsou snadno přehlédnutelné. Velikost je tak akorát na zlomení nohy 🙂

Jedna z mnoha děr

Pozůstatky zajateckého tábora  Sauersack

 

 

Po válce byl v květnu 1945 důl i s úpravnou opuštěn. Kilometry chodeb bohužel nejsou přístupné. Po konci těžby v roce 1945 bylo demontováno veškeré  technické vybavení, a tím došlo k zatopení chodeb a štol.

V současné době slouží ruiny areálu jako památka na hornické počínání a zároveň vytváří specifické prostředí pro vzácnou flóru a faunu. Budova se nechává napospas přírodě, která zde ukázala co umí. Na druhém patře budovy vyrostl plnohodnotný les.

Původní vzhled areálu.  Zdroj: http://www.zanikleobce.cz/

FOTOGALERIE

Zajatecký tábor

Areál závodu – okolí hlavní budovy

Hlavní budova – budova a spodní patra

 

Hlavní budova – na nejvyšším bodě

S trochou obratnosti se vyšplháte až na poslední podlaží budovy. A ještě trochu obratnější se protáhnou sýpkou na rudu a vylezou po žebříku až ke komínu. Železné schody na několika místech nějaký dobrák nařízl, tak dejte pozor čeho se chytnete.

Z tohoto bodu už vede vzhůru cesta jen sýpkou.

Sýpka, kterou vylezete nahoru

Ten les, který je vidět je ve skutečnosti střecha druhého patra závodu.

Bazének

   

Skladiště potravin – bývalé

Ostatní